fbpx

Afgan göçmenler Edirne’ye Akın ediyor

Afganistanlı göçmenler, sosyal medya üzerinden ‘Yunanistan’ın sınır kapılarını açtı” söylerntisi üzerine Edirne’ye akın etti. Kente gelen çok sayıda göçmen, sınır kapılarının kapalı olduğunu öğrenince hayal kırıklığına uğrayıp geri döndü, bazıları ise kapılar açılır umuduyla bekleyişlerine devam edeceklerini belirtti.

Taliban’ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan’dan daha önce Türkiye’ye gelen göçmenler arasında sosyal medya üzerinden, “Yunanistan, Edirne’de sınır kapılarını açtı, 28-31 Ağustos tarihleri arasında sınır kapıları açık tutulacak” şeklinde söylentiler yayıldı.

Söylentiler üzerine bugün Edirne’ye çok sayıda Afganistanlı göçmen gelmeye başladı. Yunanistan’a açılan Pazarkule Sınır Kapısı yakınlarında güvenlik güçlerinin yaptığı denetimlerde çok sayıda Afganistanlı göçmen yakalandı. Bulgaristan’a açılan Kapıkule Sınır Kapısı karayolu üzerinde de bir grup göçmenin yürüdükleri görüldü.

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Karaağaç Mahallesi’nden Pazarkule Sınır Kapısı’na giden karayolunda önlem alarak, gelen göçmenleri geri çevirdi, Jandarmanın bölgedeki önlemleri sürüyor.

Güvenlik güçlerinin söylentilerin asılsız olduğunu bildirdiklerinde bazı göçmenler geri döndü, bazıları ise Edirne’de bekleyişlerini sürdüreceklerini dile getirdi.

Yunanistan her zaman göçmenlerin hayaliyle oynamıştır. Aynı yalandan söylentilerini yaymaya devam ediyor, hem dolandırıcılara ve fırsatçılara yol açıyor hem de insanların umutlarını tükettiriyor.

Bugün ise yaptığı bu hareket insanlıktan çıkmış olup sanki insan kaçakçılarına işinizi yapın demek istiyor.

Diğer Konular: