fbpx

Faroe Adaları Göç Yöntemleri 2022

Danimarka, İzlanda, Norveç, İsveç ve Finlandiya’dan gelen İskandinav vatandaşları çalışmak, okumak ve yaşamak için Faroe Adaları’na göç etmek ve taşınmakta özgürdür. Faroe Adaları göç etmenin en başlıca yolu Danimarka Göçmenlik Başvurusu’ndan geçmektedir. Faroe Adaları göç nasıl edilir? Faroe Adaları göç koşulları neler? Faroe Adaları göç için vize başvurusu nasıl yapılır?

Faroe Adaları Göç Yolları 2022
Faroe Adaları Göç Yolları 2022

Diğer tüm ülkelerin vatandaşlarının Faroe Adaları’nda ikamet veya iş bulmadan önce Çalışma ve Oturma İznine ihtiyaçları vardır. Bu aynı zamanda AB vatandaşları için de geçerlidir; Faroe Adaları Avrupa Birliği üyesi olmadığından, AB ülkeleri vatandaşları için serbest dolaşıma ilişkin düzenlemeler Faroe Adaları için geçerli değildir.

Faroe Adaları’nda çalışma ve ikamet izni almak için, yabancı uyrukluların, başvuruyu Faroe Hükümeti’ne danışarak işleme koyacak olan Danimarka Göçmenlik Servisi’ne başvurmaları gerekir.

Faroe Göçmenlik Bürosu’nun web sitesi, Faroe Adaları’nda çalışmak ve yaşamak isteyen insanlar için, göçle ilgili yasa ve yönetmelikler hakkında bilgiler ve izin başvuru süreci ve gereklilikleri hakkında bilgiler de dahil olmak üzere iyi bir genel rehberlik sağlar.

Danimarka Göçmenlik Bürosu’nun web sitesi ayrıca Faroe Adaları’nda çalışma ve yaşama ile ilgili düzenlemeler hakkında çok yararlı bilgiler içermektedir.

Faroe Adaları Göç için Seyahat vizeleri

İskandinav ülkelerinden ve AB / EAA ülkelerinden gelen vatandaşların Faroe Adaları’na vizesiz girmelerine izin verilir ve 3 aya kadar kalabilirler.

Diğer ülkelerden gelen vatandaşların Faroe Adaları’nı iş, kişisel ziyaret ve turizm amacıyla ziyaret etmek için vizeye ihtiyaçları olabilir. Vize başvurusunda bulunmanız gerekip gerekmediğini buradan öğrenebilirsiniz.

 Faroe Adaları Vize başvurusu

Faroe Adaları’na vize başvurusunda bulunduğunuz ülkedeki Danimarka Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’ndan başvurabilirsiniz. Dünyanın dört bir yanındaki Danimarka Büyükelçiliklerinin ve Konsolosluklarının bir listesini burada görebilirsiniz.

Danimarka Göçmenlik Bürosu, buraya nasıl başvuracağınız hakkında daha fazla bilgiye sahiptir.

Faroe Adaları’na vize başvuruları Danimarka yargı yetkisi altında olmasına rağmen, Danimarka’ya giriş vizesinin sahibine Faroe Adaları’na girme hakkı vermediğini ve bunun tersini de belirtmek gerekir. Faroe Adaları veya Danimarka için vize açıkça belirtilmelidir.

Bir İskandinav ülkesinin vatandaşıysanız, yaşamak, okumak ve çalışmak için Faroe Adaları’na özgürce seyahat edebilirsiniz. Vizeye, çalışma iznine veya oturma iznine ihtiyacınız yoktur.

İskandinav vatandaşları Faroe Adaları’na pasaportsuz girebilirler. Bununla birlikte, Faroe Adaları’ndaki bir İskandinav vatandaşı, gerekirse kendini tanımlayabilmelidir. Bu, örneğin bir otelde veya benzerlerinde kalması durumunda geçerli olabilir. Sürücü belgesi veya banka kartı yeterlidir.

Öte yandan, İskandinav bölgesi dışındaki bir ülkeden geliyorsanız, Faroe Adaları’nda çalışmak için çalışma izniniz ve oturma izniniz olmalıdır.

Faroe Adaları Avrupa Birliği (AB) üyesi değildir ve bu nedenle serbest dolaşımla ilgili AB kuralları Faroe Adaları için geçerli değildir.

Bir yabancı olarak, kurallar gerektiriyorsa çalışma izni almak sizin sorumluluğunuzdadır.

İskandinav olmayan ülkelerden gelen yabancılar için Faroe Adaları’nda çalışma izni alma hakkında bilgi için Danimarka Göçmenlik Bürosu’na bakınız.

Faroe Adaları Göç Yolları 2022
Faroe Adaları Göç Yolları 2022

 Faroe Adaları’ndan yabancı olarak seyahat etmek

Bir yabancı olarak, Faroe Adaları’ndan uzun bir süre seyahat ederseniz veya Faroe Adaları’nda ikamet etmeyi bırakırsanız oturma izniniz iptal edilebilir. Bu, daimi oturma izniniz olsa bile geçerlidir.

Oturma izniniz iptal edilirse, Faroe Adaları’na tekrar dönemeyebilirsiniz.

Bir yabancı olarak, Faroe Adaları’nda iki yıldan az bir süredir yasal olarak yaşıyorsanız, Faroe Adaları dışında altı aya kadar olan süreler geçirebilirsiniz.

Faroe Adaları’nda iki yıldan fazla bir süredir yasal olarak yaşıyorsanız ve kalıcı hale getirilebilecek bir oturma izniniz varsa, Faroe Adaları dışında on iki aya kadar süreler geçirebilirsiniz.

Faroe Adaları Göç Yolları 2022
Faroe Adaları Göç Yolları 2022

Bu süre sınırlarının aşılması halinde ikamet izniniz iptal edilecektir.

Askerlik veya eşdeğer ikame hizmet nedeniyle yurt dışında geçirilen süreler dahil değildir.

Grönland’da veya Danimarka’da geçirilen süreler, yurtdışında geçirilen süreler olarak kabul edilir.

Oturma izninizin iptalinden muafiyet için başvurabilirsiniz.

Bir diğer İskandinav ülkesi olan İsveç’e göç etmek isteyenler İsveç Göçü Başvurusu ve Şartları Neler? 2022 – Cumhuriyet Haberleri yazımızdan, Danimarka’ya göç etmek isteyenler Danimarka Vize Türleri ve Çalışma İzni 2022 yazımızdan detayları öğrenebilir.

Faroe Adaları tr vize istiyor mu?

Evet, zorunludur.

Faroe Adaları hangi ırktan?

%91,7 Faroeli %5,8 Danimarkalı %0,4 İzlandalı %0,2 Norveçli %0,2 Polonyalı

Faroe Adaları zengin mi?

2014 yılında, yıllık brüt 2.613 milyar dolarlık nominal bir gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) sahip, dünyanın 166’ncı büyük ekonomisidir.