fbpx

Yangın bitmeden seller bastı!

Ülkemiz felaketten felakete gidiyor, yangından çıkmamışken sellere yakalandık.

Sağanak yağış dün Bartın, Sinop, Kastamonu ve Karabük’ü felç etti. Dereler ve çaylar taştı, evleri ve işyerlerini su bastı. Bartın-Karabük yolundaki köprü çöktü. Bartın’da 80 yaşındaki bir kadın kayboldu. Yağışların en çok etkilediği yerlerden biri de Kastamonu Bozkurt oldu. LPG tankeri ve çok sayıda araç suda sürüklendi. AFAD, Kastamonu’da can kaybının 9’a yükseldiğini, Bartın’da kaybolan bir kişiyi arama çalışmalarının sürdüğünü duyurdu. Bölgedeki yağışların bugün saat 18.00 civarında etkisini kaybetmesi bekleniyor. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, selin etkili olduğu bölgelerdeki valiler ve kaymakamlarla telefon görüşmesi gerçekleştirdi, devletin tüm imkanlarıyla seferber olduğunu bildirdi. Kızılay Başkanı Kerem Kınık, “Afetin boyutları çok büyük. İlçeye ulaşım sıkıntılı. 72 saat kritik lütfen duyarlı olalım” mesajını paylaştı.

Dün sağanak yağış nedeniyle Bartın, Sinop, Kastamonu ve Samsun’da sel meydana geldi. Yerleşim yerlerindeki caddeler nehre döndü. Yollar çöktü, çok sayıda araç ve ev hasar gördü, birçok vatandaş mahsur kaldı. AFAD, Kastamonu’da sele kapılan 9 vatandaşın hayatını kaybettiğini duyurdu. Bölgedeki yağışların bugün saat 18.00 civarında etkisini kaybetmesi bekleniyor.

İşte dakika dakika Bartın, Sinop, Kastamonu ve Karabük’te yaşananlar…

SAAT – 15:06 – BAKAN KARAİSMAİLOĞLU’NDAN AÇIKLAMA: AFETİN İZLERİNİ EN KISA SÜREDE SİLECEĞİZ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı “Adil Karaismailoğlu”, “Afet bölgesindeki ulaşım ve iletişim alanlarındaki hasar tespit çalışmalarımızı tamamladık. İhtiyaçların hızlı şekilde giderilmesi için çalışmalarımıza başladık. Afetin izlerini en kısa sürede sileceğiz” mesajını paylaştı.

SAAT – 15:04 – KASTAMONU’DA CAN KAYBI 9’A YÜKSELDİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Kastamonu’da meydana gelen selde hayatını kaybedenlerin sayısının 9’a yükseldiği belirtildi. Açıklamada, “Yaşanan sel nedeniyle Kastamonu’da 9 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir” denildi. Ayrıca, arama ve kurtarma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

SAAT – 14:53 – BARTIN-KARABÜK KARA YOLU KONTROLLÜ OLARAK ULAŞIMA AÇILDI

Bartın’da sel nedeniyle kapanan Bartın-Karabük kara yolunda ulaşım kontrollü olarak sağlanmaya başladı.

Bahçecik mevkisindeki köprü ve menfezlerde dün sel yüzünden oluşan çökme nedeniyle kapanan yolda Karayolları ekipleri çalışma yürüttü.

Sel birikintileri ve molozların kaldırılmasının ardından yapılan dolgu çalışmasıyla yol yeniden ulaşıma açıldı.

Güzergahta kontrollerini sürdüren polis ekipleri, sürücüleri dikkatli seyretmeleri konusunda uyarıyor.

Ekiplerin bölgedeki çalışmaları sürüyor.

SAAT – 14:05 – KIZILAY BAŞKANI KINIK: 72 SAAT KRİTİK

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, “Kastamonu Bozkurt’ta tahliye ve arama kurtarma çalışmaları aralıksız sürüyor. Afetin boyutları çok büyük. İlçeye ulaşım sıkıntılı. Lütfen sivil araçlar yolları boşaltsın, iş makinalarına ve ambulanslara geçiş kolaylığı sağlasınlar. 72 saat kritik lütfen duyarlı olalım” mesajını paylaştı.

SAAT – 13:33 – CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SEL BÖLGESİ İÇİN DEVREDE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bartın, Sinop ve Kastamonu başta olmak üzere Karadeniz Bölgesi’nde şiddetli yağış nedeniyle yaşanan sel hadiseleriyle ilgili çalışmaları yakından takip ediyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı “Recep Tayyip Erdoğan”, kendisinin talimatıyla selin yaşandığı bölgelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı “Adil Karaismailoğlu” ile sürekli görüşerek bölgedeki durum, tahliye çalışmaları ve gelişmeler hakkında anlık bilgi alıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, selin etkili olduğu bölgelerdeki valiler ve kaymakamlarla da telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Erdoğan, devletin tüm imkanlarıyla seferber olduğunu ve yaraların sarılması için vatandaşların yanında bulunduğunu belirtti.

Selde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet dileyen Erdoğan, selden etkilenenlere de geçmiş olsun temennisinde bulundu.

SAAT – 12:15 – SEL FELAKETİNDEN YENİ GÖRÜNTÜLER

Kastamonu’da yaşanan sel felaketinden yeni görüntüler, CNN TÜRK ekranlarında yayınlandı.

Kastamonu’daki sel felaketinde büyük hasara alan Bozkurt ilçesinden gelen yeni görüntüler selin büyüklüğünü bir kez daha gözler önüne serdi. Saniyeler içerisinde gelen suyun meydanı doldurma görüntüleri cep telefonu kamerasını anbean yansıdı.

İlçenin bir başka noktasındaki olağanüstü görüntü gene cep telefonu kameralarınca kaydedildi. Selden kaçmak isteyen bir kişi çareyi otomobilin üstüne çıkmakta buldu. Otomobile sıkı sıkı tutunup sel sularında sürüklenen o kişinin akıbeti ise henüz bilinmiyor.

SAAT – 12:05 – KASTAMONU’DAN ACI HABER: CAN KAYBI 6 OLDU

AFAD’dan yapılan açıklamada “Yaşanan sel nedeniyle Kastamonu’da 6 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bartın’da kaybolan 1 vatandaşımızı arama çalışmaları devam etmektedir” denildi.

SAAT – 11:30 – BAKAN KURUM BARTIN’DA YARALARIN SARILACAĞINI SÖYLEDİ

Bartın’da meydana gelen sel felaketinde çok sayıda ev ve araç zarar gördü. Sel felaketi sırasında paniğe kapılan bir vatandaş, kalp krizi geçirip hayatını kaybetti. Sel sularının evinin yıktığı Arife Ünal (85) da sel sularına kapılarak kayboldu. Ekiplerin, Arife Ünal’ı arama çalışmaları sürüyor. AFAD, JAK ve deniz polisi ekipleri tarafından yaşlı kadının bulunması için her taşın altına bakılıyor. Ayrıca, kokuya duyarlı iz takip köpekleriyle de arama çalışması sürdürülüyor.

ٍSelin Maddi Zararları

Selden zarar gören yollar ve evlerde hasar tespit çalışması başlatıldı. Sel nedeniyle birçok noktasında göçme olan Bartın-Karabük yolunda ise yolun yeniden trafiğe açılabilmesi için başlatılan çalışmalar sürüyor. Bartın Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre selde mahsur kalan 318 vatandaşın kurtarıldığı belirtildi. Bölgede bugün de şiddetli yağmur bekleniyor. Riskli bölgelerde bulunan vatandaşların risk olmayan yerlere yönlendirilmesi için de çalışma başlatıldı. Bartın Belediyesi de dere kenarlarında ikamet eden vatandaşlara yüksek sel riski nedeniyle dikkatli olma çağrısı yaptı.

BAKAN KURUM, SEL BÖLGESİNDE

Dün bölgeye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bugün de selden zarar gören köyleri ve vatandaşları ziyaret etti. Çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Kurum, sel felaketi sırasında 4 yeğenini kurtarmak için hamle yaptığı sırada kırık cam parçalarına bastığı için yaralanan Erdem Ergün’e de geçmiş olsun dileklerini iletti. Bakan Kurum, selden maddi hasar gören vatandaşlara da yaralarının sarılacağını söyledi. Bakan Kurum’un bölgedeki incelemeleri sürüyor.