fbpx

Fransa Göçmenlik Başvurusu Evrakları 2022 Neler?

Fransa göçmenlik başvurusuna 2022 yılında kayıt olmak isteyen Türk vatandaşlarının gerekli evrakları arasında önceliği pasaport almaktadır. Fransa göçmenlik başvurusu için gerekli olan evrakları önceden biliyor olmanız işinizi kolaylaştırır. Fransa göçmenlik başvurusu için gerekli olan evraklar neler ve bu evraklara nereden ulaşırız?

Fransa Göçmenlik Başvurusu Evrakları 2022 Neler?
Fransa Göçmenlik Başvurusu Evrakları 2022 Neler?

Fransa Göçmenlik Başvurusu için Gerekli Evraklar 

Fransa göçmenlik başvurusunda bulunacak olan Türk vatandaşlarının ilk olarak pasaporta sahip olması gerekiyor. Türk vatandaşlarında bulunan pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması şartı da bulunmaktadır. Başvuru itibariyle 1 yıl geçerliliğinin olması ve minimum 2 sayfasının boş bulunması gereklidir. Fransa göçmenlik başvurusu dosyasının içerisinde pasaportta yer alan vizeli ve mühürlü bütün sayfaların fotokopisi bulunmalıdır.

Fransa Göçmenlik Başvurusu Gerekli Evraklar 
Detayları
Biyometrik Resim2 adet. 35 mm- 45 mm aralığında. Arka fon beyaz, yüz ifadesi net.
Kimlik FotokopisiÖn-arka
Başvuru Nedeni BelgeleriFransa Göçmenlik başvurusu nedeni açıkça belgelenmeli
Pasaport FotokopisiTüm sayfaların (vize/mühürlü) fotokopisi
Adli Sicil KaydıSuça bulaşmadığını beyan etmesi


Fransa göçmenlik başvuru formu
Fransa Konsolosluğu tarafından hazırlanmış Fransa göçmenlik başvuru formu gerçekliğe uygun şekilde doldurulmalı

Seyahat sağlık sigortası
Seyahat sağlık sigortasını karşılanabileceği en düşük miktar 30.000’dur.
Finansal yeterliliği kanıtlayan belgelerSahip olduğu tüm mal varlığını imzalı ve kaşeli olarak kanıtlamalı
Nüfus Kayıt ÖrneğiTam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği

Fransa Göçmenlik Başvurusu İşlemleri Neler?

Fransa’ya nasıl göç edileceği ve Fransa göçmenlik başvurusu için gerekli olan bilgileri Fransa’ya Göç Ve Fransa Göçmenlik Başvurusu 2022 isimli yazımızdan öğrenebilirsiniz. Detaylı bilgi almak için linke tıklayınız…

Fransa Göçmenlik Başvurusu Evrakları 2022 Neler?
Fransa Göçmenlik Başvurusu Evrakları 2022 Neler?

Fransa göçmenlik başvurusu için aşağıda yer alan işlemleri eksiksiz yapmalısınız.

  • Fransa göçmenlik başvurusunda bulunan Türk vatandaşı, göçmen olarak Fransa`da bulunma isteğinin sebebini şeffaf olarak beyan eden belge hazırlamalıdır. 
  • Fransa göçmenlik başvurusunda bulunan Türk vatandaşı, pansiyon, otel vb. kurumlarda Fransa’da kalacağı süre zarfında konaklamak için rezervasyon yaptırmalıdır. Şayet ailesinde kalabileceği herhangi bir ev varsa bunu ayrıca beyan etmelidir. 
  • Fransa göçmenlik başvurusunda bulunan Türk vatandaşı, Fransa uzun süreli (D tipi) vize başvurusunda bulunmalıdır.
  • Fransa göçmenlik başvurusunda bulunan Türk vatandaşı,  France-Visas resmi sitesi üzerinden profil oluşturarak, uygun Fransa D tipi vizeyi seçmelidir. Daha sonra bu vize türüne uygun belgeler France-Visas resmi sitesi üzerinden alınmalıdır.
  • Fransa göçmenlik başvurusunda bulunan Türk vatandaşı, kurumlar veya Fransa Büyükelçiliği’nden randevu almalı ve randevu gününde Fransa göçmenlik başvurusu için biyometri bilgileri ve teslim edilmesi gereken evrakları ilgililere teslim etmelidir.

Fransa Göçmenlik Başvurusu Programları 

Fransa’ya göç eden ve Fransa göçmenlik başvurusunda bulunan Türk vatandaşı sayısı son zamanlarda artışını sürdürüyor. AB İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından paylaşılan 1 Ocak 2021 tarihli verilere göre 210 bin Türk vatandaşı Fransa’da yaşıyor. Almanya, ilk sırada 1 milyon 316 bin ile yer alırken, Fransa’dan sonra üçüncü olarak Avusturya 118 bin ile boy gösteriyor. Peki Fransa’da yürürlükte yer alan Fransa göçmenlik başvurusu programları ve türleri neler? 

Fransa Göçmenlik Başvurusu Evrakları 2022 Neler?
Fransa Göçmenlik Başvurusu Evrakları 2022 Neler?

Fransa göçmenlik başvurusu programları; “Fransa çalışma göçmenlik programı, Fransa ticari göçmenlik programı, Fransa aile birleşimi göçmenlik programı, Fransa öğrenci göçmenlik programı, Fransa diplomatik ve bürokratik göçmenlik programı, Fransa iltica göçmenlik programı”dır. 

Fransa Göçmenlik Başvurusuna Öğrenci Olarak Başvurma 

Fransa göçmenlik başvurusuna öğrenci olarak başvurmak isteyen Türk vatandaşları, üniversite, lise, yüksek lisans veya doktora gibi eğitim hayatını Fransa’da sürdürmek için veya dil kursuna katılmak için Fransa göçmenlik başvurusu programında yer olan Fransa öğrenci göçmenlik programına katılmalıdır. 

Fransa öğrenci göçmenlik programına başvurmak isteyen Türk vatandaşları D tipi Fransa öğrenci vizesine başvuru yapılmalıdır ve bu vize ile 1 sene boyunca Fransa`da eğitim görme hakkı sahip olacaktır. Vize geçerlilik süresi uzatılabilmektedir. Fransa öğrenci göçmenlik programına başvurmak isteyen Türk vatandaşları öğrenci olarak Fransa`da 3 aydan fazla sürecek bir eğitim programına katılacağını beyan etmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Fransa öğrenci göçmenlik programına başvurmak isteyen Türk vatandaşları, Fransa’da “aktif olarak faaliyet göstermekte olan” bir eğitim kurumundan kabul alması veya herhangi bir Fransız eğitim kurumuna kayıt yaptırmış olması gerekiyor. Fransa öğrenci göçmenlik programına başvurmak isteyen Türk vatandaşları, Fransa sınırları içerisinde 90 günden fazla kalmaya imkan tanıyan Fransa uzun süreli öğrenci vizesine (D tipi) başvurması lazım.

Fransa Göçmenlik Başvurusu için gerekli olan evrakları nelerdir?

Fransa göçmenlik başvurusunda bulunacak olan Türk vatandaşlarının ilk olarak pasaporta sahip olması gerekiyor. Türk vatandaşlarında bulunan pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması şartı da bulunmaktadır.

Fransa Göçmenlik Başvurusu programları nelerdir?

Fransa göçmenlik başvurusu programları; “Fransa çalışma göçmenlik programı, Fransa ticari göçmenlik programı, Fransa aile birleşimi göçmenlik programı, Fransa öğrenci göçmenlik programı, Fransa diplomatik ve bürokratik göçmenlik programı, Fransa iltica göçmenlik programı”dır.