fbpx

Antalya yangını Marmaris’e sıçradı

Marmaris Armutalan’da yerleşime yakın bir noktada orman yangını çıktı. Alevlerin yaklaştığı bazı otel ve binalar tahliye edilirken, yangını kontrol altına almak için ekiplerin çalışması devam ediyor, ve henüz yangının sebepleri bilinmiyor.

Alevler hızla geniş bir alana yayıldı. Bölgeye çok sayıda orman ekibi ve helikopter sevk edildi.

Yangının yerleşim yerlerine yakın olmasından dolayı bölgedeki otel ve sitelerde de önlem alındı.

Alevlerin yaklaştığı bazı otel ve binalar tahliye ediliyor.  İtfaiye ekipleri ormana yakın binalar çevresinde de tedbir aldı. 

Ekiplerin yangını kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor. 

Muğla AFAD İl Müdürlüğü’nden de 1 araç ve 4 personel bölgede görevlendirildi.  

“Dualarımız ormanın kahramanlarıyla”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Marmaris’teki orman yangınına 30 arazöz, 5 helikopter, 1 uçakla müdahale edildiği bilgisini paylaştı. Pakdemirli, “Dualarımız ormanın kahramanlarıyla” dedi. 

Bakan Pakdemirli, Twitter’dan havadan müdahale anlarının olduğu bir video paylaştı.

Muğla Valisi: Yerleşim yerlerinde gerekli görülen yerler tahliye ediliyor

Muğla Valisi Orhan Tavlı, çevre illerden takviye geldiğini belirterek, “Kamu kurum ve çalışanları yangını kontrol altına almaya çalışıyor. Yerleşim yerlerinde gerekli görülen yerler tahliye ediliyor” açıklamasını yaptı. 

Yangın söndürme çalışmalarına İHA desteği

Milli Savunma Bakanlığı, Marmaris’teki orman yangını ile mücadele çalışmalarına personel ve araçların yanı sıra bir insansız hava aracı ile destek verildiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Marmaris’te çıkan orman yangınına yönelik söndürme çalışmalarına, gelen talep üzerine Deniz Kuvvetleri’mize ait tanker, arazöz, keşif aracı ve personelin yanı sıra bir İHA ile destek sağlanmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Yangına ilişkin soruşturma başlatıldı

Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı, Armutalan  mevkiindeki ormanlık alanda çıkan orman yangınına ilişkin soruşturma başlattı.