fbpx

Adres değişikliği nasıl yapılır 2023? nereye başvurmamız gerek?

Adresimi nasıl değiştiririm soranlar çoğalıyor aslında çok basit adımlarla bunu yapabiliriz, ben de sizlere bu yazı aracılığıyla anlatmaya çalışacağım.

E-DEVLET’TEN ADRES DEĞİŞİKLİĞİ 2023

E-devlet üzerinden adres değişikliği yapmak çok olay. e-devlet sitesinde yer alan adres değişikliği bildirimi sayfasına gidin işleminizi kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Bu hizmetten, geçerli e-imza, mobil imza, SMS ile doğrulama yöntemlerinden birini kullanarak yararlanabilirsiniz. Bildirilen adreste kayıtlı kişi bulunması halinde veya yurt dışı adres bildirimi için bu hizmetten yararlanılamaz.

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ADRES DEĞİŞİKLİĞİ

Nüfus Müdürlüğü’nden adres değişikliği 4 adımda yapılıyor:

  • Yeni evinizin adresini gösteren size ait bir fatura, abonelik sözleşmesi veya noterden tasdikli kira sözleşmesi edinin.
  • Bu doküman ile birlikte İlçe Nüfus Müdürlüğüne (Kaymakamlık) başvurun.
  • Görevli memurun vereceği belgeyi alın.
  • Bu belgeyi yeni ikamet ettiğiniz yerin muhtarına götürün.

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ RANDEVU ALMA

Adres değişikliği nasıl yapılır? sorusunun ardından pek çok kişi nüfus müdürlüğü randevu alma işlemini de sorguluyor.

İsterseniz Nüfus Müdürlüğü adresinden online olarak randevu alabilir, ya da ALO 199’u arayabilirsiniz. Alo 199 Çağrı Merkezi; Covid-19 salgını kapsamında alınan tedbirler gereği “Seyahat İzin Belgesi” ve “Randevu” Başvurularına hizmet veriyor.

İKAMETGAH DEĞİŞİKLİĞİ NEREDEN YAPILIR?

Adres değişikliğini (ikametgah değişikliği) nüfus müdürlüklerinden ya da e-devlet üzerinden yukarıda anlattığımız gibi yapabilirsiniz.

GEREKLİ BELGELER

Nüfus Müdürlükleri’ne yapılan başvuruda beyan edilen adresin boş konut olması halinde, herhangi bir belge istenmiyor. Fakat yeni taşındığınız konutta eski oturan kişinin ikametgahı gözüküyorsa, müdürlüğe kimlik, kira kontratı ve bir fatura ile birlikte başvuru yapmanız yeterli oluyor.